Kukurydza

twoje konto

A jaką odmianę wybrać do uprawy na ziarno na pólnocy Polski...?

obrazek

Firma OSEVA spośród swoich odmian o bardzo szerokim zakresie FAO (od 140 do 300) do uprawy na ziarno w rejonie Podlasia rekomenduje sprawdzone już w trudnych warunkach przez ostatnie lata 3 odmiany. Pierwszą z nich jest TACITO ta średnio wczesna (FAO 220/230) odmiana swoim potencjałem dorównuje odmianom późniejszym bardzo często je nawet przewyższając. Odmiana ta tworzy wysokie i masywne rośliny z dobrze rozwiniętym system korzeniowym przez co doskonale radzi sobie ze stresem suszowym czy też słabymi glebami. Tacito posiada ziarno typu flint i bardzo dobrze oddaje wodę w końcowym okresie wegetacji szczególnie podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych jesienią.

Kolejna i zarazem delikatnie późniejszą odmianą jest PRIMAVERA (FAO 240) - posiada średnie wymagania glebowe oraz doskonale się sprawdza na "zimnych" stanowiskach. Posiada bardzo dobry początkowy wigor wzrostu oraz wysoką odporność na fuzariozy. Primaverę można wykorzystać zarówno do uprawy na wysokoenergetyczną kiszonkę jak i na ziarno ponieważ odmiana ta bardzo dobrze oddaje wodę z ziarna w końcowym okresie wegetacji. Rośliny tej kukurydzy są wysokie i masywne oraz posiadają kolby dobrze wypełnione ziarnem i są do końca zapylone.

Z kolei naszą najpóźniejszą ale bezpieczną propozycją do uprawy z przeznaczeniem na ziarno w rejonie Podlasia jest odmiana PLEVEN (FAO 250). Pleven jest uniwersalną odmianą doskonale plonującą zarówno na ziarno jak i kiszonkę. Sprawdza w cieplejszych regionach kraju nie mniej jednak swój potencjał plonotwórczy już od kilku lat pokazuje również na polach zlokalizowanych na północy Polski. Odmiana tej kukurydzy tworzy charakterystyczne potężne do końca zaziarnione stożkowe kolby i posiada mocno unerwione i erektywne liście poprawiające efektywność fotosyntezy i napowietrznie łanu.

Nie możemy również zapominać o sprawdzonej na słabych glebach i cenionej uniwersalnej odmianie OPCJA (FAO 240) która pozwala zabezpieczyć wysokie plony zarówno ziarna jak i kiszonki w każdych warunkach.

Współpracujemy